Pandemi sırasında toplu taşıma kullanımı hızla düştü. Londra’da, Ağustos sonunda otobüsler yılın bu zamanı için tipik olan yolcu sayısının yarısından biraz fazlasıyla çalışıyordu ve Metro yalnızca üçte birini taşıdı. Ancak kilitlenmeler kalktıkça ve ofisler birçok ülke için yeniden açıldığında, birçok kişi geçici olarak trenlere, otobüslere ve metrolara geri dönüyor.

Öyleyse, anlayışlı bir yolcu risklerini nasıl azaltabilir? Elbette yapmanız gereken temel şeyler var – bir maske takın, mümkünse acele saatlerden kaçının ve istasyonlarda ve gemide fiziksel mesafe rehberliğini takip edin. Yerel halk sağlığı tavsiyelerine uymak en önemli şeydir ve riskinizi önemli ölçüde azaltacaktır.

Havalandırma ve hava akışı önemlidir

Covid-19 gibi bir solunum hastalığı ile, kapalı bir alanda ne kadar çok insan nefes alır, öksürür ve sizinle aynı havayı solursa, virüsün bulaşma şansı o kadar artar.

İşe gitmek için dışarıda bisiklete binebilir, yürüyebilir veya bir scooter sürebilirseniz, başkalarından mesafenizi korumak için daha fazla alan olduğundan bu en iyi seçeneğinizdir.

daha fazlasına göz atın:

Kendi evinizdekilerle seyahat etmeye devam etmeniz koşuluyla, arabalar kişisel olarak da daha güvenlidir. Ancak herkes araba kullanırsa, bu daha fazla trafiğin bir “ortak trajedisi” etkisine ve daha yüksek çevresel maliyete yol açacaktır, bu nedenle sosyal açıdan sorumlu bir seçim olarak tavsiye etmek zordur.

 tren, otobüs ve metro ile seyahat ediyorsanız, rotanızı çizerken göz önünde bulundurmanız gereken bir faktör, ulaşım yönteminizin ne kadar iyi havalandırıldığıdır. otobüsler. “Dışarıda, açık havada, damlacıklar havada ve rüzgarda dağılıyor” diye açıklanıyor.. “İçeri girdiğimizde, çok daha az hareket ediyorsun.”

Tasarımlar farklılık gösterir, ancak ne kadar çok pencere o kadar iyidir. Bu nedenle derin bir metroyu havalandırmak, yüzeyde bir tren veya otobüse göre daha zordur.

Genel olarak, toplu taşıma havalandırma sistemleri uçaklardakilere göre daha az etkilidir. Uçaklardaki hava, birkaç dakikada bir gelişmiş HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava) filtreleriyle yeniden dolaştırılır ve bu, viral partiküllerin çoğunu dışarıda bırakır; “Uçak havalandırması birçok yönden çok kötü bir baskı görüyor. Aslında bulabileceğiniz en iyi sistemlerden biri ”diye cevaplanıyor. Ve birçok tren ve otobüsten farklı olarak, hava akışı doğrudan tavandan zemine gider. Bu, damlacıkların ellerden ve yüzlerden uzağa yere daha hızlı itileceği anlamına gelir.

İnsanların eğilmesi ve duyulmak için bağırması gereken gürültülü ortamlar, sessiz alanlara göre daha yüksek risklidir. Gece kulüplerinin, barların veya et paketleme tesislerinin yüksek düzeyde bulaşma yaşamasının nedenlerinden biri olduğu düşünülmektedir .

Bu nedenle, şarkı söyleyen sporseverlerin olduğu kakofonik bir tren vagonu, telefonlarını okuyan sessiz yolculardan oluşan bir otobüsten daha fazla risk oluşturacaktır.

Daha uzun yolculuklar, belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birkaç sıra ötede oturanlar için bile riski artırdı. Araştırmacılar, iki saat sonra, maskesiz 2,5 metreden daha az bir mesafenin bulaşmayı önlemek için yetersiz olduğunu buldu. Biraz güven verici bir şekilde, daha önce bir koronavirüs taşıyıcısı tarafından tutulan aynı koltuğu kullanmak, virüsü kapma riskini önemli ölçüde artırmadı.

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
1
Etkileyici
Sevinç Sevinç
0
Sevinç
Süper Süper
1
Süper
OMG! OMG!
0
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel memler oluşturmak için kendi görsellerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Yerleştirmeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı