1876-1877 yılında telefon adı verilen yeni bir icat ortaya çıktı. Mucidin kim olduğunu belirlemek kolay değil aslında. Hem Alexander Graham Bell hem de Elisha Gray, telefonlarla ilgili bağımsız patent başvurularını 14 Şubat 1876’da Washington’daki patent ofisine sundular. O sırada Boston’da bulunan Bell, avukatları tarafından temsil ediliyordu ve başvurunun yapıldığına dair hiçbir fikri yoktu. Gray’in başvurusu patent ofisine Bell’inkinden birkaç saat önce ulaştı, ancak Bell’in avukatları başvuru ücretini hemen ödemekte ısrar etti; Sonuç olarak, ağır yük altındaki ofis ilk olarak Bell’in başvurusunu kaydetti.

Bell’in patenti 7 Mart’ta onaylandı ve resmi olarak tescil edildi ve üç gün sonra ünlü aramanın Bell’in asistanına yaptığı çağrı (“Bay Watson, buraya gelin. Seni görmek istiyorum.”) Buluşmada kabul edildiği söyleniyor.

Lars Magnus Ericsson’dan bir yaş küçük olan Alexander Graham Bell, Edinburgh’da doğmuştu. Bell’in telefonla ilgisi, sağır olan annesi ve konuşma öğretmeni olan babası Alexander Melville Bell, sağırların konuşmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için geliştirdiği fonetik transkripsiyon sistemiyle (ve Görünür Konuşma başlıklı bir kitap). Bell ailesi 1870’te Kanada’ya göç etti; iki yıl sonra Alexander Melville Bell, Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston’daki bir işitme engelliler okulunda öğretmenlik teklifi aldı, ancak onun yerine oğlunu bu görev için başarıyla tavsiye etti. O sırada baba ve oğul, telgrafın yardımıyla sesin sağırlar için görünür hale getirilip getirilemeyeceğini keşfetmek için birlikte çalışıyorlardı.

Alexander Graham Bell patents the telephone - HISTORY

Ancak diğerleri zaten yıllardır telefon görüşmesi fikrinin peşindeydi. Haziran 2002’de ABD Temsilciler Meclisinin bir kararı, Bell’in Antonio Meucci tarafından Bell ve Gray’den çok önce icat edilen bir aygıt olan “teletrofono” yu alçakça satın aldığını ve kullandığını iddia etti.

Bell’e zarar veren bir kanıt, Meucci’nin malzemesinin Bell’in deneylerini yürüttüğü laboratuvardan hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolduğuydu. 1880’lerde Amerikan hükümeti tarafından başlatılan yargılamalar Bell’i “dolandırıcılık ve dürüst olmayan davranışla” suçladı ve patentinin iptal edilmesi gerektiğini iddia etti. Bu işlemler Meucci’nin 1889’daki ölümünden ve 1893’te Bell’in patentinin sona ermesinden sonra durduruldu.

2000 yılında A. Edward Evenson tarafından yayınlanan daha sonraki bir soruşturma, Bell’in avukatlarının, verildikten sonra Bell’in patentine eklendiği söylenen Gray’in avukatlarından (her ikisinin de temsilcisi olarak hareket eden avukatları vardı) teknik ayrıntıları edindiğini iddia ediyor. Tüm destan, bir gerilimi anımsatan unsurlara sahiptir.

Göze çarpan bir gerçek, Bell’in İskandinav ülkelerinde telefon için patent almaya gerek görmemesiydi. Bu, herhangi bir yerde herkesin telefon üretip satabileceği anlamına geliyordu.

Bell, Haziran 1876’da Philadelphia’daki Dünya Sergisinde ilk kez geniş bir izleyici karşısına telefon sundu. Seyirciler arasında, o yıl Ağustos ayında Bell’in telefonunu İngiliz Derneği’ne sunan fizikçi William Thomson (daha sonra Lord Kelvin olarak biliniyordu) vardı. Glasgow’da. İsveç’te, o yıl 30 Eylül’de, Dagens Nyheter, “telgraf hattının bir ucunda söylenen kelimeleri diğerine açıkça ve net bir şekilde ileten” bir aygıt olan “konuşan telgraf” a atıfta bulunan ilk gazete oldu.

Bell’in telefonunun ilk versiyonu, patent başvurusunda anlatıldığı gibi, pratik amaçlar için uygun değildi. Hemming Johansson’dan alıntı yapacak olursak, ancak “nispeten kapsamlı bir yeniden yapılanma” dan sonra, büyük ölçekli üretim için bir telefon tasarlanabilir. Bell Telefon Şirketi, 11 Temmuz 1877’de faaliyete geçti. Aynı ay içinde, ilk kullanılabilir Bell telefonu, Genel Postane baş mühendisi William H.Preece tarafından Plymouth’ta İngiliz Birliği’ne sunulmak üzere Avrupa’ya geldi. Bell’in kendisinin varlığı.

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
0
Etkileyici
Sevinç Sevinç
0
Sevinç
Süper Süper
0
Süper
OMG! OMG!
0
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir