1 Ocak 2003 tarihinde, Zhou Zuofen adlı bir balıkçı Çin’in büyük şehri Guangzhou’daki Sun Yat-sen Memorial Hastanesine kabul edildi; Geçen Kasım ayından bu yana az sayıda hastada zaten ortaya çıkan tuhaf bir zatürre şekli ile hastaydı ve bu sars virüsüydü.

Bu hastalığın şimdi, Hong Kong sınırındaki Guangdong eyaletinin bir parçası olan Çin’in Foshan ilçesinde bir çiftçiye bulaştığı düşünülüyor. Kas ağrıları, ateş, öksürük, aşırı yorgunluk ve boğaz ağrısını içeren grip benzeri semptomlara neden oldu. Hastalık daha sonra bazen zatürreye, bazen de ayrı bir bakteriyel enfeksiyonun ikincil bir formuna neden oldu.

Zhou’nun enfeksiyonu, bu belirsiz hastalığı bölgesel bir meraktan uluslararası bir paniğe dönüştü. Sun Yat-sen Memorial Hastanesinde iken, şimdi enfeksiyonu 30 sağlık çalışanına geçirdiği düşünülüyor. Hastanenin doktorlarından Liu Jianlun, hastalığa yakalanmış dokuz hastayı tedavi etti. Yaklaşık 15 Şubat 2003 tarihinden itibaren, hafif hastalık belirtileri göstermeye başladı, ancak bunu tedavi ettiği hastalıkla ilişkilendirmedi. Yakındaki Hong Kong’da bir aile düğününe katılmak için şehirden ayrıldı. Ve bununla birlikte, gizemli rahatsızlık, uluslararası bir acil durum olma yolunda ilk adımını attı.

21 Şubat’ta doktor ve karısı, Hong’s Metropole Hotel’in dokuzuncu katındaki odalarını kontrol etti. Kısa bir konaklama olacaktı. Ertesi sabah doktor, tıbbi bakıma ihtiyaç duyacak kadar hasta olduğunu anladı. Kwong Wah Hastanesine kısa bir mesafe yürüdü. 64 yaşındaki doktor, ağır hasta olduğunu bilerek tecrit altına alınmasını istedi. Öngörüsünün geniş kapsamlı sonuçları oldu. Bu istekte bulunmasaydı, işler çok daha kötü olabilirdi.

Liu’nun taşıdığı hastalık, dünya çapında Sars ( şiddetli akut solunum sendromu ) olarak bilinmeye devam edecek . Doktorun önsezisinin, bu yeni tehdidin tam anlamıyla küresel bir salgın haline gelmesini engellediği düşünülüyor. Ancak doktor, içerdiğini görecek kadar yaşamadı. Enfeksiyonla iki hafta izole olarak savaştıktan sonra 5 Mart’ta öldü.

İzole vakalar Mart 2004 kadar geç bildirilecek olsa da, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 20 gündür yeni vaka görmediği için 5 Temmuz 2003’te acil durumu ilan etti. Sonunda Sars , 29 ülkede 8.000’den fazla insanı enfekte ederek en az 774 kişiyi öldürdü – ölüm oranı% 10’un biraz altında, grip gibi ciddi mevsimsel rahatsızlıklardan çok daha yüksek. Etkisi en çok Çin, Tayvan ve Kanada’da hissedilecek.

Tıpkı dünyanın şu anda mücadele ettiği mevcut Covid-19 salgını gibi, Sars da uçakla teslim edildi. İspanyol Gribi bir asırdan fazla bir süre önce ortaya çıktı ve haftalarca ve aylar süren yolcu vapurları ve trenleri ile dünya çapında ilerlerken, bu enfeksiyon dünyanın diğer tarafına bir günden biraz daha fazla sürede gelebilir. Seyahat kabiliyetimiz dünyayı küçülttüğü kadar hastalık salgınlarının pandemiye dönüşme potansiyeli de katlanarak arttı.

Viral enfeksiyonlar, canlı hücreler kadar eski olabilir. İnsani gelişmeye ayak uydurdular; Koşullar tam uygun olduğunda ara sıra diğer türlerden insanlara atlar. Nüfusumuz arttıkça ve yerleşim yerleri doğal ev sahiplerinin yaşadığı ormanlara gittikçe daha fazla girdikçe tehdit arttı. Sars ve korkunç kanamalı ateş Ebola, kalabalık bir dünyada 21. yüzyıl hastalıklarıdır.

Sars, Çin’de başladı, ancak en ciddi salgınlarından biri, Kanada’nın Ontario eyaletindeki Toronto kentinde yarım dünya uzaklıktaydı. Kanadalı bir tıp tarihçisi ve hematolog olan Jacalyn Duffin, salgın ilk meydana geldiğinde Toronto yakınlarında çalışıyordu. “Hastalıkla da ilgilenen bir tarihçi olarak, en başından beri dikkatimi verdim” diyor.

Ölü sayısı SARS'ı geçti - Güncel Haberler Milliyet

Sars o kadar bulaşıcıydı ki, hasta olanların uygun şekilde takip edilmesi hayati önem taşıyordu.

Sars, Hong Kong’u ziyaret etmekte olan yaşlı Toronto sakini Kwan Sui-Chu ile Kanada’ya geldi; Metropole Otel’de kalıyordu. Hastalandı ve evde öldü, ancak o, Scarborough Grace Hastanesinde ölmeden önce bir grup insana hastalığı geçiren oğlunu ölümcül bir şekilde enfekte etmeden önce değil.

Ontario’nun sağlık hizmetleri kısa süre sonra savaş alanına girdi. Duffin, “Ontario’daki her hastanenin katı karantina uygulaması gerekiyordu” diyor. “İşe girmek için dışarıda sıraya girip ateşinizi ölçmek zorundaydınız.”

Sars o kadar bulaşıcıydı ki, hasta olanların uygun şekilde takip edilmesi hayati önem taşıyordu. Duffin, hastane çalışanlarına bir bölgeden diğerine geçtiklerinde takip edilebilmeleri için barkod içeren yeni fotoğraflı kimlikler verildiğini söyledi. “Bunun bu kadar çabuk oluşması benim için şaşırtıcıydı” diyor.

SARS-CoV-2's nonstructural proteins dysregulate immune responses, study  finds

Hastaları takip etmek, salgın hastalıklarla mücadele konusunda sağlık kuruluşlarının sahip olduğu en önemli üç silahtan biridir. Üçlü, izleme, izolasyon ve tedavidir. Singapur ve Güney Kore gibi bazı Asya ülkelerinin, enfekte olanları titizlikle takip ederek koronavirüs bulaşma eğrisini görünüşte düzleştirdiğini gördük. Bunlar, Sars salgını sırasında öğrenilen derslerdir.

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
1
Etkileyici
Sevinç Sevinç
1
Sevinç
Süper Süper
1
Süper
OMG! OMG!
0
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel memler oluşturmak için kendi görsellerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Yerleştirmeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı