1 Ekim’de yürürlüğe giren kanun kapsamında Pinterest ve Twitter için reklam yasağı uygulanmaya başlandı. Pinterenst tarafından Türkiye’ye temsilci atanması ardından sosyal medya platformunun yasağı kaldırıldı ancak Twitter yasağı devam ediyor.

Türkiye’de temsilci atayan Pinterest’in reklam yasağı kaldırıldı. 

5 Reasons Pinterest is Better than Twitter

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, sosyal ağ sağlayıcı Pinteret’in ”Temsilci belirleme ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmesi” nedeniyle 19 Ocak 2021 tarihli reklam yasağının kaldırılmasına karar verildi.

TWİTTER’IN YASAĞI HALEN GEÇERLİ

 Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 20 Mart’ta Twitter’ın Türkiye’ye temsilci atayacağını duyurmuştu. Fakat platforma uygulanan yasak henüz kalkmadı. Türkiye’ye temsilci atamaması halinde Twitter’ı bekleyen bir sonraki kısıtlama ise bant genişliğinin yüzde 50 oranında daraltılması biçiminde açıklanmıştı.

İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da (madde Ek 4/1) şu hüküm bulunuyor:

”Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı; Kurum, Birlik, adli veya idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi ve kişiler tarafından bu Kanun kapsamında yapılacak başvuruların cevaplandırılması ve bu Kanun kapsamındaki diğer yükümlülüklerin yerine getirilmesini temin için yetkili en az bir kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirler ve bu kişinin iletişim bilgilerine kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verir. Sosyal ağ sağlayıcı bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini Kuruma bildirmekle yükümlüdür. Temsilcinin gerçek kişi olması hâlinde Türk vatandaşı olması zorunludur.”(AjansBizim)

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
1
Nefret
Başarısız Başarısız
1
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
0
Etkileyici
Sevinç Sevinç
0
Sevinç
Süper Süper
0
Süper
OMG! OMG!
0
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir