2009 yılında, Domuz Gribi Salgınının dünya çapında 250.000‘den fazla insanı öldürdüğü ve 1.4 milyara kadar insanı etkilediği düşünülüyor – İspanyol Gribinden daha fazla. 2016 yılında DSÖ, Güney ve Orta Amerika, Asya ve tropikal Pasifik’e yayılan Zika ateşi nedeniyle acil bir durum ilan etti. Virüs yetişkinlerde sadece hafif bir ateş üretirken, hamile kadınlar hastalığa yakalanırsa ciddi doğum kusurlarına neden olabilirİ

Ancak açık farkla en ciddi salgın, en azından gelişmekte olan dünyada vermiş olabileceği zarar açısından, Batı Afrika’daki 2013/14 Ebola salgınıydı.

Ebola korkunç bir patojendir. Hemorajik ateş, şiddetli iç kanamaya neden olabilir – en kötü durumda, insanlar organları kapandığında gözlerinden, burnundan ve diğer açıklıklarından kanar, İnsanlar arasında ilk tanımlanabilir vakalar 1976’da Zaire’deki (şimdi Demokratik Kongo Cumhuriyeti veya DRC) bir salgın sırasında bildirildi. Salgın, ülkenin kuzeyinde, Ebola Nehri yakınında, bu yeni hastalığın adını aldığı Yambuku köyünde meydana geldi.

Afrika'da yeni Ebola salgını: En az 17 ölü - Timeturk Haber

Orman eti ticareti yoluyla vahşi doğadan insanlara atladığı tahmin edilen Ebola’nın yarasalar tarafından taşındığı düşünülüyor. Zairean hükümeti artan paniğin ortasında bölgeyi karantina altına aldı ve salgın nispeten hızlı bir şekilde kontrol altına alındı, ancak ölüm oranı şok edici derecede yüksekti, Bu% 88’lik bir ölüm oranıdır.

On yıl içinde, ara sıra salgınlar çoğunlukla Güney Afrika’da, çoğunlukla Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve komşu Uganda’da meydana geldi. Her seferinde yüzlerce vaka rapor edildi. 2003 yılında DRC’de meydana gelen bir salgın sırasında en kötü ölüm oranı% 90’dı.

Son dakika... Bu kez 1000 kilometre uzakta ortaya çıktı! - Son Dakika  Haberleri Milliyet

Şimdiye kadarki en kötü salgın 2013 ve 2014’te gerçekleşti. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin ormanlarla kaplı geniş iç mekanları yerine, Batı Afrika’nın çok daha kalabalık ülkelerinde gerçekleşti. Salgın, enfeksiyonu geliştiren ve Gine’de ölen bir yaşındaki bir çocuğun izini sürdü. Gine’den Liberya ve Sierra Leone’ye yayılarak küresel bir haber haline geldi.

Gwendolen Eamer salgın sırasında hem Gine’de hem de Sierra Leone’de Uluslararası Kızıl Haç Federasyonu için çalıştı ve 11.000’den fazla insanın ölümüyle sonuçlandı; Ancak bu ara sıra ortaya çıkan salgınlardan toplanan bilgiler hayati önem taşıyordu. “İnsanlara nasıl davrandığınız, destekleyici bakımın bulunmasının çok önemli olduğu; sıvı kaybetmelerini önlemek için hidrasyon olduğu hakkında çok şey öğrenildi”

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
0
Etkileyici
Sevinç Sevinç
0
Sevinç
Süper Süper
0
Süper
OMG! OMG!
0
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel memler oluşturmak için kendi görsellerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Yerleştirmeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı