Yemek Planlama

Yemeklerinizi planlarken, kamp alanında hazırlanmanın, yemek yemenin ve temizliğin daha hızlı ve kolay hale gelmesi için yapabileceğiniz birkaç şey var.

 • Konsolidasyon – İki yerine tek kapta pişirilebilen herhangi bir yemek daha etkilidir. Yemek pişirme ürünlerini birleştirebilirseniz, taşımanız gereken daha az şey ve temizlemeniz gereken daha az şey vardır.
 • Ağırlık – Ağırlığı düşünün! İçecek tozları, pudralı çorba, kuru erişte, pirinç ve fasulye gibi kuru paketlenmiş yiyecekleri planlayarak ağırlıktan ve yerden tasarruf edebilirsiniz. Unutma, su ağırdır. Backcountry kampçılarının susuz veya kuru yemeklerde kullandıkları suyu filtrelemesi ve arıtması gerekecektir.
 • Dökme – Düzleştirebileceğiniz paketler halinde gelen yiyecekleri (bir kutu veya plastik sargı gibi) getirmek, çöpünüzü paketlemeyi kolaylaştırır. Şişeler ve kutular kullanımdan önce ve sonra büyüktür.
 • Yeniden Kullanım – Bazı yiyecekleri büyük, sızdırmaz plastik poşetlere koyarsanız , poşetleri atık poşet olarak yeniden kullanabilirsiniz. Elverişli bir şekilde, sinekleri ve yaban hayatını koklamamak veya çekmemeleri için mühürlenirler.
 • Bozulma – Et ve peynir gibi soğuk kalması gereken yiyecekleri getiriyorsanız, önce bu yiyecekleri yiyin, böylece ek buz satın almanıza gerek kalmaz. Backcountry kampçıları, soğuk kalması gereken ve gıda zehirlenmesi riskini taşıyabilecek yiyecekleri getirmekte zorlanacaktır.
 • Kokular – Kokan ve kokulu yiyecekler yaban hayatını çekebilir. Ayılar mükemmel bir koku alma duyusuna sahip olduğundan ve kamp alanınıza çekilebileceğinden, ayıların bulunduğu ülkede kamp yaparken bu önemli bir husustur.

Ateşini Seç

Kamp ocağı mı kullanacaksın yoksa açık ateşte mi yemek yapacaksın?

Açık alev rotasına gidiyorsanız, güvenli ve eğlenceli bir kamp ateşine nasıl sahip olunacağına dair ipuçları alın . Bir kamp ocağı getireceksen, eğer senin için yeniyse, yola çıkmanın zor olması veya herhangi bir kırık parçası olması ihtimaline karşı, yolculuğundan önce kullanma alıştırması yapmayı unutma.

>Kamp yaparken açık ateşte yemek pişirmek gibisi yoktur.

Gıda depolama

Yiyecek depolama, sizin ve yaban hayatının güvenliği için çok önemlidir. Hayvanlar, beslenirlerse veya yemeğinize girerlerse, insanlara alışmış ve rahat olabilirler. Hayvanlar agresif olabileceğinden, bu sizin ve vahşi yaşam için tehlikeli bir durum olabilir. Asla vahşi yaşamı beslemeyin .

 • Tazelik – Yiyeceklerinizi taze tutmak için yiyeceklerinizi hava geçirmez, kapatılabilir çantalarda, kaplarda ve soğutucularda tutun. Bu aynı zamanda kamp alanınızdaki ve eşyalarınızdaki kokuyu da azaltır, bu da yaban hayatı ve böcekleri çeker.
 • Yiyecekleri asla gözetimsiz bırakmayın – Yiyecek ve sıvı kapları kamp alanlarında gözetimsiz bırakılmamalıdır. Ayı ülkesinde kamp yapıyorsanız, yiyeceklerinizi uygun şekilde saklamak için kamp alanınızın düzenlemelerini kontrol edin.
 • Freidin – Freidin kamp yerden uzakta bir ağaç gövdesi bir halatla asılı bir gıda çuvala yiyecek saklamak ihtiyacını gerektirmektedir. Bazı kırsal bölge kamplarında yiyeceklerinizi asmak için yiyecek kutuları , kablolar veya direkler bulunur. Yiyecekler özel kaplara konulmalı (genellikle dayanıklıdır) ve kampınızdan uzak bir yerde saklanmalıdır. Ayı ülkesinde, yiyecekler çadırınızdan 100 metre uzakta saklanmalıdır.
 • Temizlik – Temiz bir kampı yiyecek artıkları ve gıda ambalajlarından uzak tutun. Hayvanları çekebilecek herhangi bir şey için piknik masalarını, ateş halkalarını, ateş ızgaralarını ve zemini kontrol edin.
 • Organizasyon – Seyahatiniz için hazırlanırken küçük bir organizasyon çok yol kat eder. İhtiyaç duyduğunuz sarf malzemelerinin erişilebilir olduğundan emin olun.

Bazı kırsal bölge kamplarında, yiyeceklerinizi asmak ve saklamak için belirlenmiş alanlarda yiyecek direkleri vardır. Bu sizi ve yaban hayatını (özellikle ayıları) güvende tutar.

Yemek hazırlama

Şefinizin şapkasını takın ve açık havada yemek yapmanın tadını çıkarın. Süreci keyifli ve güvenli hale getirecek birkaç öneri burada.

 • Ellerinizi Yıkayın – Kamp sırasında temizlik, özellikle yemek hazırlarken önemlidir. Yiyeceklere dokunmadan önce daima ellerinizi yıkayın. Çiğ ete dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Gıdaya uygun eldivenler de giymeyi düşünün.
 • Ön ülkede – Ön ülke kampında yemek pişirme piknik masasında ve ateş çemberinde / ızgarada yapılır. Çalışma alanınız olacak şekilde alanı kurmaya çalışın.
 • Freidin – Freidin kamp genellikle belirlenmiş bir yiyecek hazırlama alanında yiyecek hazırlamak ve pişirmek için gerektirir. Bu, yiyecekleri ve kokuları çadırınızdan ve uyku alanınızdan ve o noktayı ziyaret edebilecek herhangi bir hayvandan uzak tutmak içindir. Arazide yemeğinizi hazırlamak için belirlenmiş bir yer yoksa, çadırınızdan 100 metre uzakta ve bir su kaynağından 100 metre uzakta bir tane bulun.
 • Dökülmeler ve koku – Giysilerinize yiyecek dökmekten veya giysilerinize nüfuz eden aromatik yiyecekler pişirmekten kaçının. Bu olursa ve ayı ülkesindeyseniz, gece çadırınıza gitmeden önce kıyafetinizi değiştirin.

Temizlemek

Bulaşıklarınızı ve yiyecek hazırlama alanınızı temizlemek güvenliğiniz, vahşi yaşamınız ve diğer kampçılar için önemlidir.

 • Yıkayın, durulayın, sterilize edin – Yemek takımlarını ve mutfak aletlerini 3 farklı kutuda yıkayarak, durulayarak ve sterilize ederek bakteri üremesini önleyin. Bu bir ön ülke kamp alanında yapılabilir.

  1. Tencere ve kapları tek bir haznede ılık suyla yıkayın.
  2. Ardından tencere ve kapları ikinci kutuda ılık suyla durulayın .
  3. Üçüncü bir kapta su ağartıcı solüsyonu (1 galon su için 2 çay kaşığı çamaşır suyu) ile tekrar durulayın.
  4. Tencere ve mutfak aletlerini kaldırmadan önce havayla kurumasını bekleyin .

  Ülkede biyolojik olarak parçalanabilen bir sabun kullanarak yemek takımlarını ve mutfak aletlerini yıkayın ve iyice durulayın.
 • Alma – Yemeğinizi bitirdiğinizde alanı hemen temizleyin. Bunu yapmak, böceklerin ve hayvanların baş belası olmasını önleyecektir. Bir sonraki kamp partisine kamp alanını bulduğunuzdan daha temiz bir şekilde bırakarak kibar olun.
 • Takım Çalışması – Kamp yapmak evde yemek yapmak ve temizlik yapmaktan daha fazla iştir. Bunu bir ekip çalışması yapın!

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
1
Etkileyici
Sevinç Sevinç
2
Sevinç
Süper Süper
1
Süper
OMG! OMG!
1
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir