Thomas Alva Edison ilk ampulü icat etmedi. Şaşırdın mı? Edison doğmadan önce bile bilim adamları ampul yapmayı denemişlerdi. Bu ampuller birkaç dakika içinde yandı.

Edison’un icat ettiği, pratik olan ilk akkor ışıktı.saatlerce yanabiliyordu. O evinizdeki ampulleri çalıştırmak için yüzlerce başka parça da icat etmek zorunda kaldı. Işık anahtarları, elektrik sayaçları, kablolar – tüm bunların da icat edilmesi gerekiyordu. Bu birkaç yıllık deneyler gerektirdi. Almanya’dan Ludwig Boehm, ampul yapmak için camı dikkatlice üfledi. Büyük Britanya’dan Charles Batchelor, bir ampulün içinde parlayan küçük iplik olan filamenti yapmak için birbiri ardına test etti. Platin, kauçuk ve hatta gaz lambalarının neden olduğu siyah kurum – Batchelor binlerce malzemeyi denedi. Işıklar hala yeterince uzun süre yanmıyordu. 1879 sonbaharında, susturucular küçük bir pamuk ipliği filaman olarak test ettiler. (Bazı kitaplar tarihi 21 Ekim olarak verir, ancak yeni araştırmalar bunun yanlış olduğunu kanıtladı.) Önce onu kömürleştirdiler, zorlaştırmak için yaktılar. Camın içine yerleştirdiler, özel bir vakum pompası ile dikkatlice havayı dışarı attılar ve ampulü kapattılar. Tüm aylar süren deneyler karşılığını verdi! Ampul en az 13 saat yandı. (Bazı kitaplar daha uzun süre yandığını söylüyor.)

Thomas Edison'un Başarı Hikayesi - Karapınar Abdullah Güpgüpoğlu Ortaokulu

Edison ve serserilerinin uzun ömürlü bir ampulü vardı. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, susturucular elektrik güç sisteminin farklı parçalarını inşa etti ve test etti. İsviçreli John Kruesi, elektrik gücünü üreten dinamo olan “Uzun Belli Mary Ann” i tasarladı. Batchelor, pamuk ipliğinden daha iyi bir filament buldu – Japonya’dan bambu.

1882’de Edison, Manhattan’ın bazı bölgelerine elektrik ışığı getiren Edison Electric Illuminating Company of New York’un kurulmasına yardım etti. Ancak ilerleme yavaştı. Amerikalıların çoğu hala elli yıl daha evlerini gaz ışığı ve mumlarla yaktı. Yalnızca 1925’te ABD’deki tüm evlerin yarısı elektrik gücüne sahipti.

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
0
Etkileyici
Sevinç Sevinç
0
Sevinç
Süper Süper
0
Süper
OMG! OMG!
0
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir