Bilimin kendi kendini düzelten önlemleri olduğuna güvenebiliriz, çünkü bu paylaşılan bir çabadır. Bulgular test edilir ve yeniden test edilir, tekrarlanır veya kopyalanmaz ve araştırmaya göre dünyanın daha net, biraz daha gerçek bir resmi ortaya çıkar. Oraya varmak biraz zaman alıyor. 

Pandeminin aciliyeti, fikir birliğine varma, farklılıkları giderme ve yanlış dönüşleri reddetme lüksünü sağlamadı – ve bu da beraberinde bir dizi zorluk getirdi. Daha sağlam kanıtların bulunmaması nedeniyle, hakemli olmayan bulgulara genellikle hak ettiklerinden daha fazla ağırlık verilmiştir. Bazı durumlarda, tartışmalı tek sesler güçlendirildi. Meşru olarak farklı görüşlere sahip bilim adamları, hepimizin duyması için bunu radyo dalgalarında yayınladılar. Bu arada, bir yıl önce bildiğimizi sandığımız şeylerin bir kısmı değişti, bir kısmı gelişti, bazıları hala belirsiz. 

BBC Future, geçtiğimiz yıl boyunca bağlam sağlayarak ve günün bilimine ve o anın sorularını derinlemesine araştırarak bu sisin içinden geçmeye çalıştı. Şimdi, pandemi başladığından bu yana bir yıla yaklaşırken, durumu değerlendirmenin zamanı geldi. Ne öğrendik ve ne belirsiz ne de bilinmeyen? Ve hangi yeni sorular ortaya çıkıyor?

İç mekan havalandırması önemlidir

Kanıtlar geliştikçe, içeride virüsle havadan temastan kaçınmanın önemi arttı. Yüzeyleri temizlemek, maske takmak ve elleri yıkamak yine de önemlidir, ancak kapalı ortamları temiz hava ile havalandırmak da önemlidir.

Havalandırmanın önemi hakkında daha fazla bilgi edinin:

Maskeler çalışır

Kesin verilerin yokluğunda, ilk başta Birleşik Krallık gibi bazı hükümetler maske tavsiye etme konusunda isteksizken, diğerleri yine de öyle yaptı. İhtiyati yaklaşım galip geldi. Maskelerin yayılmasını önlemenin basit ve etkili bir yolu olduğu kanıtlanmıştır. Ancak yüz siperlikleri daha az etkilidir.

El yıkama hala önemli olabilir

Lokalize tecrit ve sosyal mesafenin aciliyetinin ortasında, koronavirüse karşı mücadelede bir diğer önemli faktör de unutulma tehlikesiydi: el yıkama. Cansız yüzeyler yoluyla bulaşmanın artık nispeten düşük bir ihtimal olduğu düşünülse de, virüsün enfekte kişilerin ellerinde bulunabileceğine ve bu nedenle başkalarına geçme şansı olduğuna dair kanıtlar var . İnsanların da bilinçsizce kendi yüzlerine dokunma eğilimi vardır .

Araştırma: Covid-19 salgını üniversite öğrencilerinin akıl sağlını bozdu

Virüs insanları farklı şekilde etkiliyor

Yaş farklılıklarının yanı sıra virüsün erkekleri kadınlardan daha ciddi etkilediği ve bazı ırk gruplarının diğerlerinden daha savunmasız olduğu ortaya çıktı. Bazı insanlar, pandemi başlamadan çok önce kazanmış olabilecekleri bir tür gizemli gizli bağışıklığa da sahiptir.

İnsanların Covid-19’a nasıl farklı tepki verdiği hakkında daha fazla bilgi edinin:

  • Covid-19 erkekler ve kadınlar için neden farklı?

Virüs organlara zarar verebilir

Covid-19 bir solunum virüsü olmasına rağmen, kendisini akciğerlere zarar vermekle sınırlamaz. Şimdi bilim adamları , kan damarlarını çevreleyen hücreleri enfekte edebileceğini ve kalp, beyin, böbrekler, karaciğer, pankreas ve dalak gibi bir dizi diğer önemli organı etkileyebileceğini biliyorlar . Etkisi genç, düşük riskli insanlarda bile görülmüştür . Bozuklukların ne kadar süreceğini veya tamamen çözülüp çözülmeyeceğini kimse bilmiyor.   

Covid-19’un vücut üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi edinin:

  • Covid-19 beyne nasıl zarar verebilir?

Virüs üssel olarak yayılır 

… ama çoğu insan bunu anlamıyor. Bir dizi çalışma, bu “üstel büyüme önyargısına” duyarlı kişilerin Covid-19’un yayılması konusunda daha az endişe duyduklarını ve sosyal mesafe, el yıkama veya maske takma gibi önlemleri onaylama olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermiştir. 

Koronavirüs aşıları güvenli ve etkilidir

Aşı bilimcileri, olağanüstü baskı altında olağanüstü hızlı hareket ettiler. Küresel beklenti ağırlık ile, teslim güvenli, etkin aşılar olmuştu titizlikle deneylerle test . BBC Future, gazetecilerimizden biri Oxford-Astrazeneca denemesine katılmak için gönüllü olduğunda ilk elden deneyim kazandı (ve aylar sonra hala haftalık bezlerini yapıyor).

Tek doz aşı orta düzeyde koruma sağlar

Ancak bazı önemli uyarılarla birlikte geliyor. Korumanın kapsamı aşıya bağlıdır – bazı durumlarda, henüz emin olmak için yeterli veri yoktur. Bir takviye dozu alana ve daha birçok kişi aşılanana kadar, sosyal mesafeye devam etmek, maske takmak ve diğer halk sağlığı tavsiyelerini takip etmek çok önemlidir. Aslında, bunun olmadığını hayal etmek yardımcı olur.

Sürü bağışıklığı genellikle aşılarla olur

Sürü bağışıklığı, bireylerde bağışıklık kazanılmasının bir sonucu olarak bir popülasyon içinde ortaya çıkan bir tür hastalık direncidir. Ancak pandemi sırasında edindiğiniz izlenimin aksine, bir virüsün kasıtlı olarak yayılmasına izin vererek normalde başarılamamasının birçok nedeni vardır. Artık birçok bilim adamı, bunu yapmaya yönelik herhangi bir girişimin kabul edilemez düzeyde ölümlere yol açacağına inanıyor . Ancak sürü bağışıklığı aşılarla da elde edilebilir, bu da önemli ölçüde daha az ikincil hasara yol açar ve doğal enfeksiyonlara karşı üstün koruma sağlayabilir.     

Çoğu aşı muhtemelen bulaşmayı engellemeyecektir

Bununla birlikte, mevcut Covid-19 aşıları, virüsün yayılmasını önleme yeteneklerine göre değerlendirilmedi – bunun yerine, insanların semptom geliştirmesini ve hastalanmasını önleme yetenekleriyle değerlendirildi. Aşıların virüsün bulaşmasını da önleyip engellemeyeceğine dair araştırmalar halen devam etmektedir, ancak hem Pfizer-BioNTech aşısının hem de Oxford- Astrazeneca aşısının bulaşmayı azaltabileceğine dair bazı erken göstergeler vardır . Diğer aşıların onu tamamen durdurabileceğine dair bazı erken ipuçları var.

Ölüm oranları ülkeden ülkeye değişir

… Ve ölümlerin sayılma yöntemiyle ilgili birçok neden var. Bunun bir sonucu, farklı ülkelerdeki ölüm oranlarını karşılaştırmanın zor olabileceğidir. Covid-19’a özgü olmaktan çok, bir salgın meydana geldiğinde ölümlerin sayılma şeklindeki bu tür farklılıklar yaygındır.

Hastalarımız İçin Koronavirüs İnfeksiyonu (COVİD-19) Salgını Önerileri |  TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ

Pandemi, el yıkama, sosyal mesafe koyma ve maske takma gibi basit, günlük davranışların gücünü göstermiştir.

Bu yıl BBC Future, neler öğrenebileceğimizi görmek için geçmiş pandemilere de baktı:

Pandemiler ne kadar erken kontrol altına alındı?

Kanada ve Tayvan gibi ülkelerin 2003 Sars salgınıyla başa çıkma biçimleri, mevcut koronavirüs salgını için, enfekte bireylerin temaslarını takip etmenin ve hastaları tecrit koğuşlarında tedavi etmenin önemi de dahil olmak üzere birçok ders taşıyor. 

Devamını oku: 

  • Küresel salgınlar nasıl kontrol altına alınır

Sosyal mesafe 400 yıldan daha eski

16. Yüzyıl Sardunya’da bir doktor, koronavirüs için özel olarak hazırlanmış gibi görünen bir veba salgını sırasında sosyal mesafeye dair bir rehber yayınladı – tam da hane başına yalnızca bir kişinin alışveriş yapmak için ayrılması gerektiği tavsiyesine kadar.

Aşı uygulamaları güven gerektirir

1976’da ABD bir aşı uygulamasında başarısız oldu ve halkın güvenini kaybetti. Etkinlik bugün ulusal aşılama çabaları için dersler içeriyor.

Devamını oku:

  • 1976 ‘domuz gribi olayı’ fiyaskosu


Bilim devam ediyor ve hala bu virüsü her zaman öğreniyoruz. İşte araştırmacıların yakında daha iyi anlayacağını umduğumuz birkaç bilinmeyenin anlık görüntüsü:

Hastalığın uzun vadeli etkileri

Long Covid’li insanlar ne kadar süre etkilenecek? Virüsün epigenetik etkisi ne olacak? (Başka bir deyişle, etkileri nesiller boyu geçecek mi?) Ve bu sosyal / ekonomik etkiden bahsetmiyor …

Virüs nasıl gelişecek

Koronavirüs insandan insana her geçtiğinde, genetik kodunda küçük değişiklikler alıyor, ancak bilim adamları virüsün nasıl mutasyona uğradığına dair kalıpları fark etmeye başlıyor.

Covid-19’un davranışını nasıl değiştirdiği hakkında daha fazla bilgi edinin: 

  • Covid-19 gelecekte nasıl gelişecek?

Bir sonraki pandemi neye benzeyebilir

Bir sonraki küresel salgına en çok hangi hastalıkların neden olması muhtemel? Son haftalarda BBC Future, bir sonrakine neden olma ihtimali en yüksek olan altı hastalığı araştırıyor ve bunları durdurmaya çalışmak için yapılan çalışmaları inceliyor. 

Devamını oku:

  • Nipah virüsünün oluşturduğu tehdit
  • Sivrisinekler yeni hastalık hastalıklarını nasıl yayıyor?
  • Uzmanları hala endişelendiren diğer koronavirüs

Pandeminin çevreye etkisi nedir?

Sera gazları ve hava kirleticilerinin kısa vadeli emisyonları, küresel kilitlenmelerin başlangıcında önemli ölçüde azalmış olsa da, yılın geri kalanında hızla yeniden yükseldi. Genel olarak, CO2 emisyonları 2020’de% 6’nın biraz üzerinde düştü . Ancak çevreciler, Covid-19 krize tepki modumuzun iklim değişikliğine cevabımızı modellemeye yardımcı olup olamayacağını sorarken, salgının daha uzun süreli bir etkiye sahip olma ihtimali var.

Covid-19’un doğal dünya üzerindeki etkisi hakkında daha fazlasını keşfedin:

Bizi Facebook’ta beğenerek bir milyon Geleceğin hayranına katılın veya Twitter veya Instagram’da bizi takip edin .

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
0
Etkileyici
Sevinç Sevinç
0
Sevinç
Süper Süper
0
Süper
OMG! OMG!
0
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel memler oluşturmak için kendi görsellerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Yerleştirmeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı