Cinsiyet konusunda ortaya çıkan en belirgin ayrımlardan biri. Ve Covid-19’un kadınları ve erkekleri nasıl farklı şekilde etkilediği sadece virüsün bizi hasta etme biçiminde değil, aynı zamanda uzun vadeli sağlık ve ekonomik beklentilerimizde de geçerli.

Hastalık farklılıkları

Şimdiye kadar ortaya çıkan en çarpıcı farklılıklardan biri de kadın ve erkek ölüm oranlarında.

Örneğin ABD’de kadınlara göre iki kat fazla erkek virüsten ölüyor . Benzer şekilde, Batı Avrupa’daki tüm koronavirüs ölümlerinin% 69’u erkektir. Çin’de ve başka yerlerde de benzer modeller görüldü.

Sağlık Bakanlığı, Çin aşısının maliyetini niye ″sır″ olarak saklıyor? |  TÜRKİYE | DW | 26.02.2021

Bu, kısmen kadınların iki X kromozomuna sahip olduğu gerçeğine, erkeklerin ise yalnızca bir X kromozomuna sahip olmasına bağlıdır – bu, koronavirüs söz konusu olduğunda önemlidir. Goulder, “Özellikle koronavirüs gibi virüslerin algılandığı protein X kromozomunda kodlanıyor” diyo; “Sonuç olarak, bu protein kadınlarda birçok bağışıklık hücresinde erkeklere kıyasla iki kat fazla dozda ifade ediliyor ve bu nedenle koronavirüse karşı bağışıklık tepkisi kadınlarda güçlendiriliyor.

Bir başka olasılık da, farkın cinsiyet temelli yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanıyor olması; Goulder, “Cinsiyetler arasında, örneğin sigara içmede kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı ve kanser gibi önceden var olan hastalıkların düzeyini etkileyen önemli davranışsal farklılıklar var” diyor. Bunların koronavirüs gibi enfeksiyonların sonuçları üzerinde çok büyük bir etkisi var.

“Sigara içmedeki cinsiyet farklılığı, özellikle kadınların% 5’ine kıyasla erkeklerin% 50’sinin sigara içtiği Çin gibi bazı ülkelerde belirgindir.”

Koronavirüs gibi bir sağlık krizi, her türden eşitsizliği vurgular ve şiddetlendirir ve cinsiyet bunlardan yalnızca biridir.

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
0
Etkileyici
Sevinç Sevinç
1
Sevinç
Süper Süper
1
Süper
OMG! OMG!
1
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir