Japonya’da araştırmacılar , kendi kusmuğundan oluşan bir havuzda yerde bilinçsiz halde bulunan 24 yaşındaki bir adamın vakasını bildirdi . Hastaneye kaldırılırken genel nöbetler yaşadı. Beyninin MRI taraması, viral menenjitin akut belirtilerini (beynin iltihaplanması) ortaya çıkardı ve bir lomber ponksiyon, beyin omurilik sıvısında Sars-CoV-2 tespit etti. Çinli araştırmacılar , şiddetli ensefalitten muzdarip 56 yaşındaki bir erkek hastanın beyin omurilik sıvısında da virüsün izlerini buldular . İtalya’daki bir Covid-19 hastasında yapılan ölüm sonrası incelemede, araştırmacılar viral partikülleri tespit etti.beynin kendisinin kan damarlarını kaplayan endotel hücrelerinde. Fransa gibi bazı ülkelerde, Covid-19 hastalarının otopsileri oldukça kısıtlanmış (veya tamamen yasaklanmış), bu da İtalyanları daha da önemli buluyor ve endişelendiriyor.

Aslında, bazı bilim adamları artık virüsün akciğerlere zarar vererek değil, bilinçsiz olduğumuzda bile nefes almaya devam etmemizi sağlayan komuta merkezi olan beyin sapına zarar vererek solunum yetmezliğine ve ölüme neden olduğundan şüpheleniyorlar.

Beyin normalde bulaşıcı hastalıklardan “kan-beyin bariyeri” olarak bilinen – beyin ve omurilikten geçen kılcal damarların içindeki özel hücrelerin bir astarı – tarafından korunur. Bunlar mikropların ve diğer toksik ajanların beyne bulaşmasını engeller.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı uyardı: 'Covid-19 hastalarında, felç ve  inme riski 7,5 kat artıyor'

Sars-CoV-2 bu engeli aşabilirse, virüsün sadece merkezi sinir sisteminin çekirdeğine girebileceğini değil, aynı zamanda orada kalabileceğini ve yıllarca geri dönme potansiyeline sahip olabileceğini öne sürüyor.

Nadir de olsa, bu Lazarus benzeri davranış virüsler arasında bilinmemektedir: örneğin suçiçeği virüsü Herpes zoster, genellikle omurgadaki sinir hücrelerini enfekte eder, daha sonra yetişkinlikte zona olarak yeniden ortaya çıkar – çocuklukta suçiçeği geçirenlerin yaklaşık% 30’u hayatlarının bir noktasında zona geliştirir.

Virüsün sinir sistemi üzerindeki etkisi, akciğerler üzerindeki etkisinden çok daha büyük ve yıkıcı olabiliyor.

Covid-19 beyin tutulumuna yol açıyor

Chou, virüsün akciğerler üzerindeki etkisi en acil ve ürkütücü tehdit olsa da, sinir sistemi üzerindeki kalıcı etkinin çok daha büyük ve çok daha yıkıcı olduğunu söylüyor.

“Covid-19’da nörolojik semptomlar akciğer problemlerinden daha az yaygın olsa da, nörolojik yaralanmalardan iyileşme genellikle eksiktir; ve diğer organ sistemlerine (örneğin, akciğer) kıyasla çok daha uzun sürebilir; ve bu nedenle çok daha büyük genel sakatlıkla sonuçlanır ve muhtemelen daha fazla ölüm, ”diyor.

Bizi Facebook’ta beğenerek bir milyon Geleceğin hayranına katılın veya Twitter veya Instagram’da bizi takip edin .

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
0
Etkileyici
Sevinç Sevinç
0
Sevinç
Süper Süper
0
Süper
OMG! OMG!
0
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir