Çoğu gece tepemizde parıldadiğinda, genellikle ay ı hafife alırız . En yakın göksel komşumuz ve uydumuz hayatlarımızda fark ettiğimizden çok daha fazla etkiye sahip, gelgitler , hayvanların uyku döngüleri ( insanlar dahil !) Ve hormonları etkilemeye yardımcı oluyor . Ayrıca, kendi gezegenimizin atmosferinin ötesine bakmamız ve ötesine geçmemiz için bize uzun süredir ilham verdi; Başkan John F. Kennedy’nin 1960’larda gözlerini ve NASA’nın görev hedefini Ay ‘a dikmesinin bir nedeni de bu.

Dünya'mızın Uydusu Ay Hakkında Akıl Sır Erdirilemeyen Tuhaflıklar - Ekşi  Şeyler

Şimdiye kadar, Amerikan astronotları ay a dokuz yolculuk yaptı – bunların altısı Ay yüzeyine indi. Bu verilere dayanarak, şimdi aya gitmenin ne kadar süreceği hakkında iyi bir fikrimiz var. NASA, diğer hükümetler ve diğer özel şirketler şimdi aya kadar mürettebatlı görevler planlıyor ve aya ulaşmanın ne kadar sürdüğü hakkında bize daha da fazla veri verecek.

Uzaydaki diğer yörünge cisimleri gibi, ayın yörüngesi de tam olarak dairesel değildir; öyle eliptik . Bu, ayın bazı zamanlarda Dünya’ya daha yakın ve diğerlerinden daha uzak olduğu anlamına gelir – bu yüzden ay daha yakın olduğunda ” süpermonlar ” ı duymaya devam ediyoruz . -Ayın Dünya’ya en yakın olduğu yörünge noktasına perigee , Dünya’dan en uzaktaki yörünge noktasına apoje denir-. Yörünge mekaniğinden yararlanan astrofizikçiler, ayın Dünya’ya daha yakın olduğu zamanlara denk gelecek şekilde ay görevlerini planlayabilirler.

daha fazla :

Tarihsel olarak, çoğu ay görevinin aya ulaşması yaklaşık üç gün sürdü, ayın 386.243 kilometre uzaklıkta ideal bir mesafede olduğunu varsayarak . Bu, astronotların aya yolculuklarında yaklaşık 3,333 mil / saat (5,364 km / saat) seyahat ettiği anlamına gelir.

Yakıt ağırlığından tasarruf etmek için bazı mürettebatsız görevler daha uzun sürdü (Çin’in her biri dört ila beş gün süren Chang’e görevleri gibi ). Ay’a yapılan en hızlı görev ilk görevdi: 1959’un insansız Luna 1’i , kabaca 10.500 km / saat hızla sadece 36 saat sürdü . 2006 yılında, New Horizons, Plüton’a giderken, fırlatıldıktan sadece sekiz saat 35 dakika sonra 58.536 km / saat hızla Ay’ı geçti.

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
0
Etkileyici
Sevinç Sevinç
0
Sevinç
Süper Süper
0
Süper
OMG! OMG!
0
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir