Yine yılın o harika zamanı! Google, geliştiriciler için önizleme biçiminde Android 12’yi yayınladı. Bu heyecan verici çünkü şirketin kullanıcılar için planladığı bazı yeni şeyleri görüyoruz ve bize güvenin, bu önizlemede gelecek çok şey var. 

Şu anda son sürüme neyin ulaşacağını bilmiyoruz, ancak bu arada Google’ın paylaşacağı çok şey var. Bir geliştirici veya en sıkı Android hayranı değilseniz, bu Geliştirici Önizlemesi sizin için tasarlanmamıştır. Henüz tam olarak kararlı olmayacak ve aksi takdirde cihazınızdaki normal işlevselliği bozabilmekte. Biz ve Google, heyecanınızı azaltmanızı ve gelecek sürümleri beklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bu nedenle, bu ilk sürüm geliştiricilere yöneliktir ve uygulamalarını hazırlamalarına yardımcı olur. Buradaki eklemelerin çoğu buna odaklanmıştır. Ancak bunun dışında, Android 12’deki yenilikleri inceleyelim!

Android 12 yeni özellikler

Google’ın duyuru blog gönderisinde, şirketin Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Dave Burke, Android 12’deki yenilikleri ele alıyor. Bunların çoğu geliştirici konuşması, bu nedenle bazılarınız zorlanmayı biraz sıkıcı bulabilirler. Bunu tam olarak aşamasak da, kayda değer birkaç şey seçtik.

Uyumlu medya kod dönüştürme: Android 12, daha yüksek kaliteli formatlara otomatik medya kod dönüştürmeyi destekleyecektir. Birçok modern kamera uygulamasının kullandığı Yüksek Verimli Video Kodlama (HEVC) codec bileşenini desteklemeyen; veya desteklemeyen uygulamalar için Android 12, video dosyasını otomatik olarak daha yaygın olan Gelişmiş Video Kodlama (AVC) biçimine dönüştürür. Cihaz dosyanın kodunu dönüştürürken kullanıcının tarafında bir gecikme olabilir.

AVIF görüntüleri desteği: Bir fotoğraf çektiğinizde, kameranız onu popüler JPEG formatında (.jpg dosya uzantısı) kaydeder. Bununla birlikte, bu format biraz eskidir, bu nedenle Android 12, daha yeni AV1 Görüntü Dosyası Formatı (AVIF) için destek sunar. Bu format, yüksek görüntü kalitesini, ancak daha verimli görüntü sıkıştırma sağlar. Bazı durumlarda; daha küçük olmasa da benzer bir dosya boyutuna sahipken JPG muadilinden belirgin şekilde daha iyi görünmekte.

Yeni bildirim kullanıcı arayüzü: Android 12 hakkındaki ilk sızıntıların bazılarından, ; bildirimler ve bildirim gölgesi etrafında merkezlenmiş yeni bir kullanıcı arayüzünün ne olabileceğini gördük . Bu, Android’in kritik bir parçasıdır, bu nedenle kullanıcılar herhangi bir görsel değişikliği hemen fark edeceklerdir. Şu anda Geliştirici Önizlemesi; geçişleri ve animasyonları daha yumuşak hale getirmek için güncellemeler, ayrıca kontroller ve şablonlarda bazı ince ayarlar içerir. Yine, bu bir geliştiricinin bakış açısından ilginçtir, ancak bu değişiklikler kullanıcıları zamanla etkileyecektir.

Daha duyarlı bildirimler: Herkes daha hızlı bildirimler ister, değil mi? Gölgenizdeki o öğeye dokunduğunuzda, hemen uygulamaya gitmeyi beklersiniz. Ancak bu her zaman olmaz. Google, yeni platformu hedefleyen uygulamaların, ilk çalışan “trambolin” aracı hizmetlerine güvenmek yerine; hedef etkinliklerini bir dokunuşla hemen açmasını sağlayarak bunu Android 12’de değiştirmek istiyor. Kısacası, son kullanıcı için bu teorik olarak daha hızlı ve daha duyarlı bildirimler anlamına gelecektir.

Daha iyi uygulama uyumluluğu testi: Bu, özellikle geliştiriciler içindir ve biz kullanıcıların bunu doğrudan görmesi pek olası değildir. Ancak bu önemlidir. Android 12, geliştiricilerin uygulamalarıyla uyumluluğu test etmek için bazı yeni kaydolma özelliklerini değiştirmelerine izin verecek. Bu geçişler, geliştiricilerin belirli bir özelliği etkinleştirdiklerinde veya devre dışı bıraktıklarında ne olduğunu test etmelerine olanak tanır.

Platform Kararlılığı dönüm noktası: Geçtiğimiz yıl Google, geliştiricilerin uygulamalarını Android 11 için hazır hale getirmelerini kolaylaştırdı. Bu proje zaman çizelgesi, nihai SDK ve dahili API’lerin ve sistem davranışlarının ne zaman hazır olacağını bilmelerini sağladı. Android 12’nin geliştirme döngüsü hemen hemen aynı olacak. Google, Ağustos 2021’e kadar Android 12’yi kararlı hale getirmeyi planlıyor. Ve geliştiricilerin uygulamalarının kullanıma hazır olduğundan emin olmak için son sürümden önce epey bir zamanları olacak.

Android 12: Geliştirici önizlemesi nasıl kurulur?

Bir geliştiriciyseniz veya bunun henüz tüketicilere yönelik olmadığına dair uyarıları görmezden gelmek istiyorsanız, bunlar ilk Geliştirici Önizlemesi için desteklenen cihazlardır:

  1. Piksel 3
  2. Pixel 3 XL
  3. Pixel 3a
  4. Piksel 4
  5. Pixel 4XL
  6. Pixel 4a
  7. Piksel – 4a 5G
  8. Pixel 5

Bu şimdilik yalnızca geliştiricilere yönelik olduğundan. Google Android 12 Geliştirici Önizlemesi 1’i yalnızca manuel indirme yapıyor. Ardından kilidi açılmış bir önyükleyiciyle görüntüyü Pixel’inize aktarabilir. Veya kilitli bir önyükleyiciniz varsa OTA dosyasını yan yükleyebilirsiniz. O andan itibaren, yeni önizleme ve beta güncellemelerini kullanıma sunuldukça kablosuz olarak alacaksınız.

Cihazınız için Android 12 Geliştirici Önizlemesi görüntüsünü Android geliştirici sitesinden indirebilirsiniz .

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
3
Etkileyici
Sevinç Sevinç
3
Sevinç
Süper Süper
1
Süper
OMG! OMG!
0
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Mizah
Özel memler oluşturmak için kendi görsellerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Yerleştirmeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı