Altı yaşındaki bir çocuk, Noel için bir fosil avlama kiti aldıktan sonra bahçesinde milyonlarca yıl öncesine ait bir fosil buldu.

Sid olarak bilinen Siddak Singh Jhamat, solucanlar için kazı yaptıktan sonra; Walsall’daki bahçesinde fosili bulmanın “heyecanlandığını” söyledi.

Babası, Facebook’ta üyesi olduğu bir fosil grubu aracılığıyla boynuz mercanını tanımlayabilmekte zorlanmadı.

Vish Singh, fosilin 251 ila 488 milyon yaşında olduğunu tahmin ediyor.

“Sadece solucanlar ve çömlek ve tuğla gibi şeyler için kazıyordum ve biraz boynuz gibi görünen bu kayaya rastladım ve bunun bir diş, pençe veya boynuz olabileceğini düşündüm, ama aslında bir mercan parçasıydı.

Singh, “Toprakta bu kadar tuhaf şekilli bir şey bulmasına şaşırdık … bir boynuz mercanı ve yanında daha küçük parçalar buldu, ertesi gün tekrar kazmaya gitti ve donmuş bir kum bloğu bulduğunu söyledi.

Siddak Singh Jhamat

“Bir sürü küçük yumuşakçalar ve deniz kabukları ve bir kalamarın dokunaçına benzeyen; krinoid denen bir şey olduğu için, bu oldukça tarih öncesi bir şey.”

Singh, fosilin işaretlerinin, muhtemelen 251 ila 488 milyon yaşında olduğu; tahmin edilen bir Rugosa mercanı olduğu anlamına geldiğini söyledi.

“Var oldukları dönem 500 ila 251 milyon yıl önceydi, Paleozoyik Çağ” dedi.

“O zamanlar İngiltere, bir kıtalar kara parçası olan Pangaea’nın bir parçasıydı. İngiltere de su altındaydı … bu oldukça önemli bir zaman dilimi.”

Fosil

Aile, İngiltere’nin güneyindeki Jurassic Coast gibi fosilleriyle bilinen bir bölgede yaşamadıklarını; ancak fosillerin bulunduğu bahçede bol miktarda doğal kil bulunduğunu söyledi.

Singh, “Pek çok insan arka bahçede bir şey bulmanın ne kadar şaşırtıcı olduğu konusunda yorum yaptı” dedi.

“Yeterince dikkatli bakarsanız her yerde fosil bulabileceğinizi; ancak bunun gibi oldukça büyük bir parça bulmak oldukça benzeri olmadığını söylemek mümkün.

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
0
Etkileyici
Sevinç Sevinç
0
Sevinç
Süper Süper
0
Süper
OMG! OMG!
0
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir