Kilitlenme, maske takma ve sosyal mesafenin ortasında, kolayca unutulabilen Covid-19 ile mücadelede sabun ve su önemli bir rol oynamaktadır.

Koronavirüs Şubat ayında dünya çapında bir sağlık acil durumu olarak ortaya çıkarken; sağlık kurumları insanlara kendilerini yeni virüsten nasıl koruyacakları konusunda tavsiyelerde bulunmak için çabaladı. Her gün haber bültenlerinde, ilanlarda ve uzman röportajlarında tekrarlanan bir öneri, elleri ılık suda en az 20 saniye boyunca sabunla yıkamaktı.

5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü - Koronavirüs (COVID-19)

Bu virüsler, yağlı, yağlı bir yapıya sahip oldukları için lipit zar denilen genetik parçacıkları çevreleyen zarlara sahiptirler” diyor. Sabun ve suyla etkisiz hale getirilenden daha böyle bir yapı. Bu dış “zarfın” çözülmesi virüs hücresini parçalar ve genetik materyal -; virüsün kopyalarını yapmak için insan hücrelerini ele geçiren RNA – süpürülür ve yok edilir.

El yıkamanın etkinliği, el dezenfektanlarının yaygın bir şekilde benimsenmesi nedeniyle; ya insanların evden çıkardıkları küçük şişeler ya da insanlardan süpermarketlere; barlara girdiklerinde kullanmaları istenen istasyonlar nedeniyle bir miktar azaldı.

Öyleyse ne sıklıkla ellerimizi yıkamalıyız?

Salgının başlarında, Birleşik Krallık hükümetinin bilimsel tavsiyesi, halkın çoğunun evleriyle sınırlı olmasına rağmen; insanların birkaç saatte bir ellerini yıkaması gerektiğiydi. Gilbert, gün içinde çoğunlukla evde kalan kişiler için bunun gerçekten gerekli olmadığını söylüyor ; elbette tuvaleti kullandıktan sonra, yemek hazırlamadan önce ve yemeden önce ellerini normal şekilde yıkamalılar.

Covid-19’dan muzdarip birisine ve bu konudaki diğer birçok virüse bakanlar, özellikle enfekte olmuş hastanın dokunduğu; veya öksürdüğü nesnelerle veya yüzeylerle temas ederlerse, muhtemelen ellerini daha sık yıkamak isteyeceklerdir.

Koronavirüse (COVID-19) karşı korunmak için el yıkama hakkında bilmeniz  gereken her şey | UNICEF Türkiye

Bizi Facebook’ta beğenerek bir milyon Geleceğin hayranına katılın; veya Twitter veya Instagram’da bizi takip edin .

ABONE OLUN!

ABONE OLUP BİZE KATILIN YENİ HABERLERDEN İLK SİZ HADERDAR OLUN!

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Etkileyici Etkileyici
0
Etkileyici
Sevinç Sevinç
0
Sevinç
Süper Süper
0
Süper
OMG! OMG!
0
OMG!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir